Visiting Penn Engineering: Spring 2014 Classes

Below is a list of classes that can be observed by prospective students interested in Penn Engineering. Please note that some of the classes have dates in which the class will not be open to visitors. In order to minimize disruption to the class, please do not enter after the start time.

Jump to: Bioengineering | Chemical and Biomolecular Engineering | Computer and Information Science | Engineering and Applied Science | Engineering | Electrical and Systems Engineering | Materials Science and Engineering | Mechanical Engineering and Applied Mechanics | Networked and Social Systems Engineering

Course Course Title Days** Time Building Room Instructor(s) No Observation(s)
BE 101 Intro to Bioengineering II T 1:30-3 Towne 313 Michael Rizk check w/ professor
BE 220 Biomaterials MWF 9-10 Levine 101 LeAnn Dourte 2/7, 3/3, 3/7, 4/7, 25, 28 + 30
CBE 160 Intro to Chemical Engineering T/TH 9-10:30 Moore 216 Sean Holleran 2/13, 2/20, 3/27, 4/3, 4/24
CIS 110 Intro to Computer Program MWF 10am-11 Towne 100 Benedict Brown / Eric Eaton 2/21, 2/24, 3/7
CIS 110 Intro to Computer Program MWF 12pm-1 Towne  100 Benedict Brown / Eric Eaton 2/21, 2/24, 3/7
CIS 120 Programming Lang I MWF 11am-12 Towne  100 Stephanie Weirich 2/21, 4/4, 5/7
CIS 121 Programming Lang II T/TH 10:30-12 Towne 100 Rajeev Gandhi 2/25, 4/8
CIS 160 Math Foundations of CS T/TH 1:30-3 Towne 100 Val Tannen  
CIS 240 Intro to Computer Systems T/TH 9-10:30 Towne  100 Tom Farmer  
ESE 170 Principles of Digital Design MWF 10am-11 Skirkanich Auditorium Jan Van der Spiegel  
ESE 216 Electrical Circuits + Sys Method MW 12-1:30 Towne  303 Jan Van der Spiegel  
ESE 250 Digital Audio Basics T/TH 12pm-1:30 Towne  311 Tom Farmer TBD
ESE 301 Engineering Probability MW 3-4:30 Towne  337 Santosh Venkatesh 2/19, 3/26, 4/23
EAS 203 Engineering Ethics T/TH 10:30-12 Moore 216 Matthew Hersch  
EAS 403 Energy Systems T 5pm-8 Towne  321 Andy Huemmler  
ENGR 105 Intro Scientific Comp T/TH 9-10:30 Levine 101 Michael Rizk 3/4
ENGR 250 Energy Systems, Res + Tech T/TH 9-10:30 Towne  321 Andrew Jackson 3/4, 4/22
MEAM 101 Intro to Mechanical Design T 3-4:30 Skirkanich Auditorium Jonathan Fiene  
MEAM 203 Thermodynamics I T/TH 12-1:30 Skirkanich Auditorium Igor Bargatin 2/25, 4/8
MEAM 211 Engineering Mechanics MWF 10am-11 Levine 101 Katherine Kuchenbecker 2/21
NETS 150 Mkt/Soc Systems on Internet T/TH 12-1:30 LRSM Auditorium Swapneel Sheth  
NETS 312 Theory of Networks T/TH 9-10:30 Towne  313 Victor Preciado  
MSE 260 Macro + Nano-Scale Materials MW 4:30-6 LRSM Auditorium Peter Davies TBD
MSE 215 Intro to Nanoscale Material T/TH 3-4:30 LRSM 112B Ritesh Agarwal 2/25, 2/27

**Key: M=Monday; T=Tuesday; W=Wednesday; TH=Thursday; F=Friday