APLAS 2003 Call for Participation

                     Call for Participation

                           APLAS 2003
   The First Asian Symposium on Programming Languages and Systems

Home page http://www.aafos.org/APLAS03/index.htm
Call for paper http://www.jaist.ac.jp/aplas/

DATES   26 - 29 November 2003
PLACE   Beihang University, Beijing, China

Early registration deadline:  October 25th, 2003

Registration is now open. Visit APLAS home page (see URL above) for
registration and accommodation reservation.

Thomas A. Henzinger (University of California at Berkeley, USA)
Simon Peyton Jones (Microsoft Research, UK)
Wen-tsun Wu (Academia Sinica, China)

Wednesday, November 26 Open Lectures
  Taiichi Yuasa on Garbage Collections
  Masahiko Sato on Computation and Logic
  Tetsuo Ida on Lambda Calculus and Computability 
The lectures are sponsored by NSFC-JSPS project and intended for
students, but are open to APLAS participants.

Thursday, November 27

9:00 - 10:00 Invited Talk 1 
  On a Method of Global Optimization
  Wen-tsun Wu (Academia Sinica, China)

 10:30 - 12:30 Session 1 

  Observing Asymmetry and Mismatch
  Xiaoju Dong (Shanghai Jiaotong University), 
  Yuxi Fu (Shanghai Jiaotong University) 

  Expressive Synchronization Types for Inheritance in the Join Calculus
  Qin Ma (INRIA Rocquencourt), Luc Maranget (INRIA Rocquencourt)

  Term graph rewriting for the pi-calculus
  Fabio Gadducci (Universita' di Pisa)

  Useless-Code Elimination and Program Slicing for the Pi-Calculus
  Naoki Kobayashi (Tokyo Institute of Technology)

14:30 - 16:00 Session 2 

  Constraint Functional Logic Programming for Origami Construction
  Tetsuo Ida (University of Tsukuba), 
  Mircea Marin (Austrian Academy of Sciences), 
  Hidekazu Takahashi (Kawase High School)

  A Typeful and Tagless Representation for XML Documents
  Dengping Zhu (Boston University), Hongwei Xi (Boston University)

  Dataflow Pointcut in Aspect-Oriented Programming
  Hidehiko Masuhara (University of Tokyo), 
  Kazunori Kawauchi (University of Tokyo)

 16:00 - 18:00 Session 3 

  Affine-based Size-Change Termination
  Hugh Anderson (National University of Singapore), 
  Siau-Cheng Khoo (National University of Singapore)

  Using Locality of Flow in Dataflow Analyses
  Ravindra D V ( Indian Institute of Science)

  A Differential Fixpoint Evaluation Framework for Non-distributive Systems
  Joonseon Ahn (Hankuk Aviation University), 
  Yong Jin Kwon (Hankuk Aviation University)

Friday, November 28

9:00 - 10:00 Invited Talk 2 

  Model Checking: From Hardware to Software
  Thomas A. Henzinger (University of California at Berkeley, USA)

10:30 - 12:30 Session 4 

  Executing Verified Compiler Specification
  Koji Okuma (University of Tsukuba), 
  Yasuhiko Minamide (University of Tsukuba)

  Controlling and Optimizing the Usage of One Resource
  Antoine GALLAND (Gemplus / Pierre and Marie Curie University),
  Mathieu BAUDET (INRIA Futurs / ENS Cachan)

  Resource Usage Verification
  Kim Marriott (Monash University), 
  Peter Stuckey (University of Melbourne), 
  Martin Sulzmann (National University of Singapore)

  Automatic Construction of Hoare Proofs from Abstract Interpretation Results
  Sunae Seo (KAIST), Hongseok Yang (KAIST), 
  Kwangkeun Yi (Seoul National University)

14:30 - 16:00 Session 5 

  A Program Inverter for a Functional Language with Equality and Constructors
  Robert Glueck (JST & Waseda University), 
  Masahiko Kawabe (Waseda University)

  Rebuilding a Tree from its Traversals: A Case Study of Program Inversion
  Shin-Cheng Mu (Oxford University), Richard Bird (Oxford University)

  Type inference with structural subtyping: A faithful
  formalization of an efficient constraint solver
  Vincent Simonet (INRIA Rocquencourt)

 16:30 - 18:00 Session 6 

  Continuation Semantics for Parallel Haskell Dialects
  Mercedes Hidalgo-Herrero (Universidad Complutense de Madrid),
  Yolanda Ortega-Mallen (Universidad Complutense de Madrid)

  Translating a Continuous-Time Temporal Logic into Timed Automata
  Guangyuan Li (Chinese Academy of Sciences), 
  Zhisong Tang (Chinese Academy of Sciences)

  The semantic layers of Timber
  Magnus Carlsson (Oregon Health & Science University), Johan
  Nordlander (Lulea University of Technology), 
  Dick Kieburtz (Oregon Health & Science University)

Saturday, November 29

 9:00 - 10:00 Invited Talk 3 

  Scrap your boilerplate
  Simon Peyton Jones (Microsoft Research, UK)

 10:30 - 12:30 Session 7 

  Correctness of a Higher-Order Removal Transformation through a
  Relational Reasoning
  Susumu Nishimura (Kyoto University)

  Extensional Polymorphism by Flow Tree Dispatching
  Jun Furuse (INRIA Rocquencourt / LexiFi)

  Register Allocation in a Reference Flow Analysis
  Dae-Hwan Kim (Seoul National University), 
  Hyuk-Jae Lee (Seoul National University)

  Lazy Stack Copying and Stack Copy Sharing for Efficient
  Implementation of Continuations
  Tomoharu Ugawa (Kyoto University), 
  Nobuhisa Minagawa (Kyoto University), 
  Tsuneyasu Komiya (Kyoto University), 
  Masahiro Yasugi (Kyoto University), 
  Taiichi Yuasa (Kyoto University)


Symposium Chair  Wei Li (Beihang University)
Program Chair    Atsushi Ohori (JAIST)
Program Committee:
  Manuel Chakravarty (University of New South Wales, Australia)
  Wei Ngan Chin (National University of Singapore, Singapore)
  Tyng-Ruey Chuang (Academia Sinica, Taiwan)
  Yuxi Fu (Shanghai Jiaotong University, China)
  Masahito Hasegawa (Kyoto University, Japan)
  Kohei Honda (Queen Mary College, UK)
  Zhenjiang Hu (University of Tokyo, Japan)
  Peter Lee (Carnegie Mellon University, USA)
  Shilong Ma (Beijing University of Aeronautics and Astronautics, China)
  Martin Odersky (Ecole Polytechnique de Lausanne, Switzerland)
  Don Sannella (University of Edinburgh, UK)
  Zhong Shao (Yale University, USA)
  Kwangkeun Yi (KAIST, Korea)
  Taiichi Yuasa (Kyoto University, Japan)

Local Organization Committee:
  Shilong Ma (Beihang University)
  Qiaolin Mao (Beihang University)
  Ting Wang (Beihang University) 
  Shu Xu (Beihang University)